Vuorohoito
Vuorohoidon periaatteet
- Vuorohoito Luodon kunnassa järjestetään Lingonskogenin päiväkodissa Holmissa.
- Vuorohoidon tarpeesta on aina mainittava kun lapselle haetaan varhaiskasvatusta.
- Vuorohoitoa koskeva varaus on tehtävä Päikyssä. Vuorohoito tarkoittaa päivähoitoa, joka alkaa ennen klo 6.30 ja päättyy klo 16.30 jälkeen maanantai-perjantai sekä viikonloppuisin.
Kenellä on oikeus vuorohoitoon?
- Ne lapset joiden hoitotarve perustuu molempien tai ainoan huoltajan vuorotyöhön tai ammattiin opiskeluun liittyvään tarpeeseen. Päiväkoti voi kerätä huoltajien työvuorolistat joka vahvistaa hoitotarpeen.
- Jotta lapsi saa osallistua vuorohoitoon, ajat tulee varata Päikyn kautta ajoissa.
- Vuorohoitoa ei järjestetä henkilökohtaisista syistä, kurssitoiminnan, harrastuksen tai vastaavan syyn takia.
Koska ja miten varaan ajat Päikyssä?
- Ajat tulee varata Päikyn kautta 8 päivää ennen alkavaa viikkoa (Päikky menee lukkoon ennen hoitotarvetta)
- Varaus on tärkeä jotta päiväkodissa on riittävä henkilökuntamäärä, ja ruokatilaus on riittävä.
- Myös vuorohoito on pedagogista toimintaa, ja on tärkeää että lasten ajat ovat tiedossa etukäteen, jotta toimintaa voidaan suunnitella.
- Mikäli työajat muuttuvat on huoltajan aina tarkistettava päiväkodin kanssa onko hoitoaikojen muutos mahdollinen.
Jos unohdat varata hoitoajat?
- Jos hoitoaikoja ei ole varattu ajoissa emme voi taata että vuorohoitoa järjestetään tarpeen mukaan. Henkilökuntaa suunnitellaan varausten perusteella. Kiireellisissä tapauksissa hoidon järjestämisen vastuu on perheellä, mutta tarvittaessa päiväkodin/yksikön johtajan kanssa voi keskustella vaihtoehdoista.
Jos emme tarvitse vuorohoitoa vaikka varaus on tehty?
- Jos lapsi sairastuu ja jää sen takia kotiin toivomme tästä ilmoituksen päiväkotiin heti.
- Jos lapsi ei tarvitse vuorohoitoa, vaikka on varattu (joku muu hakee lapsen aikaisemmin), päiväkodin on saatava tieto etukäteen, mielellään muutama päivä ennen ajankohtaa.
- Vuorohoitoon on joskus voitu varata henkilökuntaa vain yhden lapsen takia, ja jos lapsi ei tarvitse hoitoa henkilökunta on turhaan paikalla.
- Jos huoltaja jää kotiin oman sairauden tai sairaan sisaruksen hoidon takia, lapsi voi osallistua varhaiskasvatukseen arkipäivisin (06.30-16.30) mutta ei vuorohoitoon, vaikka varaus olisi tehty etukäteen. Muutoksesta tulee ilmoittaa päiväkotiin mahdollisimman nopeasti. Vuorohoitoa järjestetään vain silloin kun ainoa tai molemmat huoltajat ovat töissä tai opiskelevat ammattiin.